جراحی چاقی برای بزرگسالان

اخیرا جراحی چاقی گزینه‌ای برای مبارزه با چاقی شدید شده است. شاخص توده بدنی (BMI)، اندازه گیری قد در رابطه با وزن است که به عنوان تعریف سطوح چاقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر پزشکی BMI بیشتر از 40 یا 35 دارای مشکل جدی سلامتی در رابطه با چاقی است. از جمله مشکلات سلامتی می‌تواند دیابت نوع 2 و یا بیماری قلبی باشد. جراحی چاقی برای کاهش وزن یک عمل جدی می‌باشد. پاسخ به سؤالات زیر ممکن است کمک کند به بیمار برای تصمیم‌گیری درباره اینکه آیا جراحی کاهش وزن مناسب برای فرد است.
آیا بیمار در مورد جراحی و اثرات درمان اطلاع دارد؟ آیا از مزایا و خطرات جراحی چاقی آگاه است؟ آیا از تغییر شیوه زندگی از عمل جراحی آگاه است؟ هیچ روش مطمئنی از جمله جراحی برای ایجاد و حفظ کاهش وزن وجود ندارد. برخی بیمارانی که جراحی چاقی برای کاهش وزن انجام داده‌اند به اهدافشان نمی‌رسند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که بسیاری از بیماران مقداری از وزن از دست رفته را دوباره به دست می‌آورند. مقدار چاقی مجدد بسته به میزان چاقی و نوع جراحی متفاوت است. عادتهایی مانند وعده‌های غذایی پر کالری و یا ورزش کردن می‌تواند روی مقدار کاهش وزن و یا افزایش مجدد وزن اثر بگذارد. البته عمل جراحی می‌تواند موفقیت آمیز باشد به شرط اینکه عادات غذایی تغییر یابد و دستورات پزشک در شیوه زندگی عمل شود.

جراحی چاقی


انواع مختلفی از عمل جراحی وجود دارد که هر فرد بسته به شرایط باید نوع عمل جراحی مناسب را انجام دهد. گاستروپلاستی یکی از روش‌های لاغری مدرن است که بالون از داخل دهان به معده هدایت شده و باعث کاهش حجم معده و احساس سیری زودرس می‌شود. جراحی چاقی دیگر گاستریک بای‌پس است که برای افراد بسیار چاق با شاخص توده بدنی بالای 35 توصیه می شود. در این نوع جراحی معده به دو قسمت تقسیم شده و قسمت بالای معده به روده کوچک متصل و حجم معده کاهش می‌یابد. روش دیگر گاستریک باندینگ است که حلقه سیلیکونی دور معده قرار داده می‌شود و از طریق مکانیسمی معده کوچک می‌شود.

شما نیز می توانید از بخش پرسش و پاسخ و یا تماس با ما سوالات خود را مطرح نمایید.