مزایا و معایب جراحی چاقی برای دیابتی‌ها


دیابت در دو شکل مختلف یافت می‌شود؛ یکی از انواع دیابت که مرتبط با اضافه وزن است نوع 2 آن می‌باشد. جراحی چاقی بر روی کوچک کردن معده با ظرفیت پایین تمرکز دارد که کاهش مقدار غذایی است که در هر وعده غذایی خورده می‌شود. با کاهش مصرف غذا و وزن در بیماران دیابتی نوع 2، جراحی چاقی برای دیابتی‌ها به طور بالقوه خوب می باشد و حتی باعث درمان این بیماری می شود. همچنین بهبود دیابت توسط جراحی چاقی می‌تواند بر روی اثرات سلامتی دیگر از جمله افزایش در سلامت قلبی- عروقی و طول عمر زندگی مؤثر باشد.

لاغری برای دیابت


دیابت نوع 2 به دلیل خوردن بیش از حد غذا برای کنترل مناسب سطح قند خون منجر به افزایش وزن می‌شود. انسولین هورمونی است که قند اضافی را در خون جمع می‌کند و آن را به صورت گلیکوژن در کبد ذخیره می‌کند. بدن سطح قند خون را در محدوده خاص نگه می‌دارد، به این صورت که کمی قند خون منجر به ضعیفی و حتی مرگ شده و زیادی بیش از حد آن به سلولها آسیب می‌زند. استرس در این سیستم از طریق پرخوری می‌تواند آسیب به سیستم تنظیم انسولین و در نتیجه ایجاد دیابت نوع 2 شود.
هدف از جراحی چاقی که جراحی کاهش وزن نامیده می شود ، کاهش وزن است. به طور کلی هدف از انجام انواع جراحی چاقی کوچک کردن حجم معده می‌باشد. این روش نیاز به تیم جراحی ماهر و بیهوشی کلی دارد. خطرات این عمل شامل عفونت و عوارض دیگری مانند خونریزی غیرطبیعی و یا واکنش به بیهوشی می‌باشد. مطالعات پزشکی نشان می‌دهند که اگردر جراحی چاقی رژیم غذایی صحیح  رعایت شود برای کاهش وزن پس از عمل  موفقیت‌آمیز است. از آنجا که عادات غذایی شخص به طور معمول تغییر می‌کند و چربی اضافه در بدن رو به کاهش است، استرس بر روی سیستم قند خون می‌تواند کاهش یابد. این بدان معناست که جراحی چاقی برای دیابتی‌ها مفید باشد و جدای از مزایای بالقوه منجر به کاهش وزن میگردد.

 

نظرات