در خانم ها بعد از رابطه جنسی زیاد و یا زایمان طبیعی و یا علل دیگر مجرای جنسی یا واژن تغییر اندازه می دهد و اصطلاحا می گویند واژن گشاد شده است. این موضوع سبب لذت نبردن خود شخص و شریک جنسی می شود. برای درمان گشادی واژن هم عمل جراحی هم ورزش و روش بسیار جدیدی بنام لیزر (فمی لیفت) ابداع شده است که در ادامه به اختصار در مورد هرکدام توضیح مختصری می دهیم.

عمل تنگ کردن  واژن
عمل تنگ کردن واژن یا رکتوسل و پرینورافی دیواره پشتی واژن به هم نزدیک شده و در قسمت بیرونی واژن عمل ترمیم و زیبایی انجام می شود. این عمل می تواند بلافاصله بعد از زایمان طبیعی هم انجام شود و پزشک باچند بخیه وازن را تنگ تر می کند.
تمرینات ورزشی:تمرینات کیگل باعث تقویت عضلات پایینی لگن خاصره و ماهیچه میشود که در هنگام زایمان کشیده شده اند  . این تمرینات حتی به (ارگاسم شدیدتر)نیز منجر خواهد شد چراکه باعث قوی بیشتر و انعطاف پذیرشدن ماهیچه ها خواهد گردید. این تمرینات کیسه مثانه راهم سفت تر خواهند کرد که در نتیجه شما دیگر چکه های ادراری نخواهید داشت . نکته اینجاست که به هرحال این تمرین خود واژن را تنگ نخواهد کرد بلکه در حقیقت ماهیچه های ورودی دهانه واژن را تنگ تر خواهند کرد.
لیزر ،دستگاه فمی لیفت : طریقه جدید تنگ کردن واژن که به روز ترین روش نیز می باشد استفاده از دستگاه فمی لیفت است که به طریقه لیزر انجام می شود. فمی لیفت جدید ترین تکنولوژی روز اروپا و آمریکا برای تنگ کردن واژن است در این روش که به کمک لیزر انجام می شود بدون هیچگونه خونرویزی و بیهوشی انجام می پذیرد و فرد می تواند تا نتیجه دلخواه هرچندبار که نیاز دارد آن را تکرار کند. روش لیزر  منجر به بازسازی مخاط واژن به طور سرپایی می شود. در روش لیزری نتایج بسیار عالی بوده و بانوان به فاصله یک ماه بعد از یک جلسه درمان، به میزان زیادی آرامش و رضایت را به دست خواهند آورد، البته برای تکمیل دوره درمانی نیاز به 3 جسه با فواصل یک ماه است. این وسیله بافت مخاطی ناحیه تناسلی را به حالت قبل از یائسگی باز می گرداند.
لیزر واژن معمولا به عنوان یک کار بدون درد مطرح است، ولى در افراد خیلی حساس ممکن است احساس ناخوشایند مبهمی داشته باشند، و این درد مبهم قابل مقایسه با درد پس از جراحى نیست. لیرز،پوشش سطحی و بافت همبند را تحریک کرده و با افزایش ضخامت و مایع بافتی و بافت زمینه ای در آنها، جوانسازی ناحیه تناسلی را موجب می شود و بدین ترتیب تغییرات ظاهری و تونیسیته و کشش بافتی و سفتی آن را اصلاح می کند.  محیط واژن به حالت اسیدی نرمال برگشته و در نتیجه از رشد میکروبهای بیماریزا جلوگیری می کند. در واقع این لیزر فیبروبلاستها را از نظر متابولیک فعال کرده و سنتز کلاژن را موجب شده و ترکیب بافت زمینه ای را اصلاح می کند که شامل فیبر کلاژن-مواد زمینه و آب کافی شود. و در نتیجه عملکرد مخاط دوباره مانند زمان قبل از یائسگی ،نرمال می شود.

 

نظرات