امروزه چاقی به معضل اساسی در جوامع مختلف تبدیل شده است.درمان این معضل هرروزه با تکنولوژی جدید به شکل نو و جدیدتری در می آید. درچند سال اخیر تکنیک های استفاده از ارتعاشات اولتراسوند و حرارت نورلیزر توانسته راه خود را درکوچک کردن و از بین بردن سلول های چربی درمیان سایر درمان های چاقی باز کند که اختصارا به این تکنیک لیپولیز یا خردکردن سلول های چربی می گویند.این روش یکی دیگر از روش های درمان چاقی است .اگر قسمتی از بدن شما ،نامتناسب با بقیه اندامتان است است ،در آن ناحیه تعداد سلول های چربی بیشتری وجود دارد وبرای رهائی دائمی ازاین چاقی های موضعی ،باید سلول های چربی آن محل کاهش پیدا کند که این امر تنها از طریق خارج نمودن این سلول های چربی امکان پذیر است.
با پیشرفت تکنولوژی و علم ،روش های جدید و کم خطربرای تخلیه چربی هائی که در مناطق نامناسب تجمع یافته اند و اندام ناهمگونی ایجاد نموده اند ،بوجود آمده است به طوری که دیگر نیاز به بیهوشی و اتاق عمل نیست و تنها بوسیله بی حسی موضعی قابل انجام است همچنین تنها باایجاد منافذ بسیار کوچکی در پوست می توان این چربی ها را خارج نمود به طوری که آثار جراحی باقی نماند. با ظهور لیزر و سیستم های لیپولیزمی توان ابتدا سلول های چربی را ذوب نمود و سپس آنرا بصورت مایع خارج نمود به طوریکه دیگر نیازی به ساکشن دستی چربی نباشد.دراین روش ها چنانچه تجربه پزشک معالج بالا باشد هنگام تخلیه چربی های ذوب شده همزمان می تواند شکل و فرم متناسب با سایر قسمت های بدن را نیز ایجاد نماید لذا دریک زمان هم از تجمع نامتناسب سلول های چربی در آن ناحیه بدن رها می شویم و هم به شکل و فرم دلخواهتان ،خواهیم رسید.
یکی از مهم ترین بخش ها در عمل لیپولیز ،استفاده از حجم مایع تامسونت (این مایع قبل از لیپولیز داخل چربی تزریق می شود)است و اینکه چه حجمی از مایع در هرناحیه ازبدن فرد وارد شود نیاز به تجربه و تخصص پزشک دارد تا نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد. بعد از تزریق مایع تاموسنت ،دومین نکته که در نتیجه مطلوب دخیل است، نوع دستگاه لیزر(کم توان و پرتوان) با طول موج مناسب است. بعد از آب کردن چربی ها و انجام لیپولیز،باید لیزر به مقدار کافی به پوست فردتابیده شود. این عمل سلول های پوست بیمار راتحریک کرده و کلاژن بیشتری را ایجاد می کند تا پوست بیمار به مرور زمان به حالت اولیه بازگردد و از شلی پوست افراد جلوگیری می کند.
در این روش پس از بی حسی موضعی سوراخ کوچکی در پوست ایجاد می شود و از طریق آن کانولا یا آسپیراتور به قطر یک تا دومیلیمتر زیر پوست وارد می شود. سپس کانولا به آرامی به عقب و جلو حرکت داده می شود تا تابش لیزر زیر سلول های چربی برخورد کند وسبب پاره شدن دیواره سلولهای چربی و سپس آزاد شدن چربی مایع درون سلول شود که بعد از آن ،این چربی مایع به راحتی توسط ساکشن با فشار کم خارج شده یاتوسط بدن متابولیز شده و از بین می رود.محل منطقه ای از بدن که چربی به صورت موضعی رسوب کرده باشد،جهت لیپولیز مناسب است .از جمله : غبغب،سینه در آقایان،شکم ،پهلو،خارج و داخل ران از نقاط مناسب جهت عمل لیپولیز است

 

 

نظرات