فرایندهایی در طول زندگی مانند زایمان، تغییرات هورمونی همراه با افزایش سن و نوسانات شدید وزنی می‌توانند منجر به شلی بافت واژن و بنابراین آسیب کلاژن و تغییر در ماهیچه‌های دیواره‌های واژن شوند. این تغییرات آناتومیکی اغلب منجر به علائمی مانند شلی واژن، آتروفی واژن و نشت غیر ارادی ادرار می‌شود. این شرایط اثر منفی بر کیفیت زندگی زنان می گذارند و اغلب از انجام فعالیتهای روزانه زندگی جلوگیری میکنند. لیزر واژینال روشی سریع، ایمن و مؤثر می باشد که از طریق پالس‌های انرژی لیزر بر روی لایه کلاژن مخاط واژن عمل می‌کند و گرمای متمرکز شده در آن منجر به بازسازی بافت کلاژن و الاستین و در نهایت تنگی واژن می‌شود. شواهد نشان می‌دهد با انجام این روش ، تنگی در انتهای مثانه رخ داده و منجر به بهبود مشکلات بی‌اختیاری ادرار می‌شود. نتیجه استفاده از این روش، بازسازی کامل مخاط واژن به علاوه تشکیل بافت واژن با فیبرهای کلاژن بلند و ضخیم می‌باشد.
 لیزر واژینال | فمی لیفت | تنگی واژن|عمل تنگی واژن
زنانی می‌توانند این روش را انجام دهند که دارای شلی متوسط واژن باشند و نیاز به عمل جراحی یا واژینوپلاستی نداشته باشند. بنابراین اینگونه افراد برای بهبود لذت جنسی و یا بی‌اختیاری ادرار به این روش روی می‌آورند. زنانی که مناسب برای انجام روش فمی لیفت یا لیزر واژینال هستند شامل:
•    زنانی که هنوز فرزندی ندارند اما احساس گشادی در واژن کرده و یا شریک جنسی آنها دارای آلت تناسلی کوچکتر می‌باشد.
•    زنانی که پس از زایمان‌های مکرر احساس شلی واژن می‌کنند.
•    زنان یائسه که با خشکی واژن رو به رو هستند.
•    درمان بی‌اختیاری ادرار
برای انجام لیزر واژن بهترین سن 30 تا 55 سال است. انجام این روش منجر به تحریک پوشش سطحی و بافت همبند و نیز افزایش ضخامت و مایع بافتی بافت زمینه‌ای و در نهایت موجب جوانسازی و سفتی ناحیه تناسلی می‌شود. با انجام لیزر واژینال ، فیبروپلاست‌ها از نظر متابولیک فعال شده وسنتز کلاژن  و ترکیب بافت زمینه‌ای اصلاح می‌شود که نتیجه آن نرمال شدن عملکرد مخاط مانند زمان قبل از یائسگی می‌باشد.

نظرات