در سال های اخیر استفاده از لیزردرمانی کم توان برای کاربردهای مختلف پزشکی و بیماری ها افزایش یافته است. این یک درمان غیر تهاجمی برای کاهش سلولیت و سلول های چربی می باشد و بیش از هر درمان دیگری توسط محققان مورد بررسی قرار گرفته و تقریبا در همه ی موارد هم نتیجه مثبت بوده است. در مطالعه ای که توسط ساوویا و همکارانش درباره لیزر کم توان لاغری انجام گرفت دیده شد که این لیزر درمانی کم توان با شدت 635 نانومتر و 0.04 ولت می تواند هم در خانم ها و هم در آقایان باعث کاهش چشمگیر سفت بودن سلول های چربی و سلولیت ها و نیز ضخامت آن ها شود. همچنین آن ها بعد از انجام این روش، آزمایش خون انجام داده و فاکتورهای خونی را بررسی کردند تا به میزان ایمنی این لیزر کم توان لاغری پی ببرند و دیدند که این تست باعث غیرطبیعی شدن مقدار فاکتورهای خونی نمی شود. در تصویر زیر می توانید منطقه شکمی یک فرد که در مطالعه ساوویا و همکارانش تحت درمان با لیزر کم توان لاغری قرار گرفته بود را قبل و پس از درمان ببینید.

در تصویر زیر نیز می توانید عکسبرداری سونوگرافی همان فرد را ببینید که ضخامت بافت چربی شکمی اون در این تصویر ، قبل و بعد از اعمال لیزرکم توان لاغری مشخص شده است.
در این تصویربرداری دیده شد که ضخامت لایه چربی از 12 میلی متر به 8 میلی متر کاهش یافت. 


منبع:
    Savoia, A., et al., Low-level laser therapy and vibration therapy for the treatment of localized adiposity and fibrous cellulite. Dermatology and therapy, 2013. 3(1): p. 41-52.

نظرات