متفورمین برای لاغری

مروری بر متفورمین:

متفورمین یک داروی تجویز شده برای درمان دیابت نوع 2 است. اما حتما شنیده اید که برای کاهش وزن هم می تواند مفید باشد. اما چگونه؟


آیا متفورمین می تواند باعث لاغری شود؟قرص متفورمین

بر اساس تحقیقات، متفورمین می تواند باعث کاهش وزن شود اما این کاهش وزن سریع نیست و به صورت تدریجی و طی یک یا دوسال انجام می گیرد. مقدار کاهش وزن با متفورمین هم در افراد مختلف متفاوت است. در مطالعات دیده شده که این کاهش وزن پس از دوسال مصرف متفورمین، 4 تا 7 پوند است. باید حتما در کنار متفورمین، ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب هم داشته باشید. این می تواند به این دلیل باشد که متفورمین باعث می شود تا سوخت کالری در بدن شما افزایش یابد و اگر ورزش نکنید انگار هیچ کاری نکرده اید.
آیا دکتر متفورمین را برای کاهش وزن تجویز می کند؟ اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید یا اینکه علائم پیش دیابتی دارید یا چاق هستید، متفورمین می تواند به شما کمک کند تا دیابت را کنترل کنید و وزنتان را هم کاهش دهید. اما FDA متفورمین را به عنوان یک داروی کاهش وزن تایید نکرده و به همین دلیل اطلاعات کمی درباره موثر بودن آن با این دهد وجود دارد.


دوز متفورمین برای کاهش وزن چیست؟

درباره دوز مصرفی شما، پزشک تصمیم می گیرد اما معمولا مصرف آن با دوزهای کم شروع می شود که این دوز به تدریج در طی چند هفته افزایش می یابد. این کار باعث می شود که عوارض جانبی به حداق برسد.
البته متفورمین تنها دارویی نیست که می تواند باعث لاغری شود. بعضی حالات روحی و بیماری ها هم می تواند باعث شوند که شما لاغر شوید: استرس، افسردگی، عصبانیت، سرطان، ایدز، پارکینسون و...
سایر داروهایی که می توانند باعث لاغری شوند عبارت اند از: داروهای شیمی درمانی که اشتها را کم می کنند، داوهای تیروئید که متابولیسم را تغییر می دهند مثل لووتیروکسین، لیوتیروکسین و لیوتریکس.

سایر قرص ها هم برای لاغری وجود دارند.
منبع: www.healthline.com

نظرات