طب سوزنی روشی است که با فرو کردن سوزن‌های باریک در مناطق خاصی از پوست انجام می‌شود. با توجه به طرفداران طب سوزنی، بدن از مسیرهای مختلف انرژی تشکیل شده که به عنوان گذرگاه‌های انرژی (meridians) شناخته می‌شود. زمانیکه عدم تعادل در این گذرگاه‌های انرژی خاص در بدن روی می‌دهد ممکن است وزن فرد افزایش یابد. فروکردن سوزن‌ها در این گذرگاه‌های انرژی نامتعادل تصور می‌شود که باعث کاهش استرس، بهبود متابولیسم و هضم، کاهش اشتها و مبارزه با اعتیاد به غذا بکند.

طب سوزنی در ایران، طب سوزنی چیست؟

 

قبل از انجام طب سوزنی برای کاهش وزن، شخص به طور معمول با یک متخصص طب سوزنی مشاوره می‌شود. یک متخصص طب سوزنی باید تاریخچه دارویی بیمار و عادات غذایی آن را بررسی کند، سپس زبان و نبض بیمار را بررسی می‌کند. یک متخصص طب سوزنی نبض بیمار را برای تشخیص مشکلات گوارشی می‌گیرد. برای مثال یک نبض نامنظم در مچ دست راست، ممکن است نشان دهنده عملکرد نامناسب روده بزرگ، ریه‌ها، طحال و معده و نبض نامناسب دست چپ نماینده کلیه، کبد، صفرا و عملکرد روده کوچک باشد.

هنگامیکه یک متخصص طب سوزنی تعیین کند که کدام قسمت بدن درست کار نمی‌کند و باعث افزایش وزن شده، تصمیم می‌گیرد در کدام گذرگاه انرژی سوزن فرو برد. طب سوزنی برای کاهش وزن می‌تواند به دو صورت باشد: در نزدیک گوش‌ها یا کل بدن. اگر علت افزایش وزن بیمار جزئی تلقی شود، طب سوزنی در نزدیکی گوش توسط قرار گیری سوزن در سراسر نواحی گوش انجام می‌شود. طب سوزنی گوش اغلب برای درمان پرخوری احساسی استفاده می‌شود.

طب سوزنی کامل بدن زمانی انجام می‌شود که درست کار نکردن بدن به علت عدم تعادل انرژی باشد. اگر نقاط ضعف بیمار تصور شود تا حدی به دلیل اعتیاد است، سوزن در نزدیک دهان، معده یا نواحی پوست بالای ریه‌ها وارد می‌شود. این سوزن‌ها برای بهبود جریان انرژی به نواحی برای باز کردن مسیرهای گذرگاه انرژی وارد می‌شوند.

سوزن‌های طب سوزنی بسیار نازک و انعطاف‌پذیرند و دردناک نیستند. سوزن‌ها در طب سوزنی لاغری برای کاهش وزن به طور کلی برای 30 دقیقه قرار می‌گیرد. بسته به تشخیص متخصص طب سوزنی بیمار ممکن است دو بار یا سه بار در هفته این روش انجام شود.

نظرات