در این روزها چاقی یک مشکل رایج است که در بسیاری از بزرگسالان و کودکان دیده می‌شود. شایع‌ترین علل چاقی مصرف بیش از حد تنقلات، ورزش نکردن مناسب (پیاده‌روی، شنا، دوچرخه‌سواری و غیره)، رژیم غذایی ناسالم، استرس، شیوه زندگی ناصحیح و غیره می‌باشد. اضافه وزن نه تنها بدن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه باعث مشکلات بسیاری در سلامتی می‌شود؛ به همین دلیل بسیاری از مردم وزن بدن خود را تحت کنترل قرار می‌دهند.

چگونگی لاغری با طب سوزنی

این روزها طب‌سوزنی به عنوان بهترین و راحت‌ترین روش مورد استفاده برای کاهش وزن است. این تکنیکی (درمان سنتی چینی) است که سوزن در نقاط خاصی از بدن وارد می‌شود که می‌تواند اعصاب خاصی را تحریک کند و باعث درمان درد و بیماری‌های خاص در انسان می‌شود. این فرآیند یک درمان طبیعی است و در صورتی‌که توسط متخصص باتجربه انجام شود، هیچ عوارض جانبی مضری بر روی سلامتی ندارد. با تمام این دلایل، طب سوزنی به عنوان یک ابزار مؤثر در کاهش وزن دارای محبوبیت زیادی شده است. طب‌سوزنی کمک می‌کند تا استرس و اضطرابی که  نتیجه رژیم لاغری است درمان شود. دلیل اصلی این است که طب سوزنی باعث رفع انسداد جریان «qi» (نیروی حیات در زبان چینی) می‌شود و باعث آزاد شدن گرفتگی و بازگرداندن تعادل بین ین و یانگ (فلسفه ی چینی – نیروی فعل و مذکرکاینات که باهم جفت است) می‌شود. سوزن‌های نازک در طول مسیرهای انرژی خاصی وارد می‌شوند که باعث تنظیم تولید هورمون‌های خاص می‌شود که نقش اولیه را در متابولیسم، تنظیم اشتها و جذب مواد غذایی ایفا می‌کنند. فردی که به دنبال طب‌سوزنی لاغری است به یاد داشته باشد که این فرایند طب‌سوزنی به تنهایی نمی‌تواند کمک به کاهش وزن کند. این روش به عنوان یک درمان مکمل است که باید با رژیم غذایی مناسب و سالم (شامل مقدارزیادی از میوه های تازه، غلات سبوسدار، سبزیجات، و استفاده از حداقل روغن، چربی، غذاهای آماده، قند و غیره)، ورزش منظم، زندگی کم استرس و غیره همراه شود. طب‌سوزنی هورمون‌های خاص و فرآیندهای فیزیولوژیکی را دستکاری می‌کند تا به تعادل داخلی مورد نظر برسد که فرآیند کاهش وزن را بهینه می‌کند و در نهایت باعث لاغری می‌شود. طب‌سوزنی سطوح استرس، سرکوب اشتها (هورمون‌های گرسنگی) و اصلاح خروجی هیپوفیز را برای کاهش وزن نه به طور جادویی بلکه به تدریج کنترل می‌کند. در ادامه نکاتی در این باره آورده شده است؛

مدیریت استرس:

در اینجا سوزن‌های نازک و سترون به داخل بدن وارد شده که آزاد شدن اندورفین را تحریک می‌کند و باعث آرامش می‌شود. استرس بیش از حد، اضطراب و سرخوردگی باعث خوردن زیاد می‌شود که یکی از دلایل چاقی است. بنابراین با این روش پرخوری می‌تواند کاهش یابد و در نتیجه  طب‌سوزنی استرس و اضطراب را کنترل کرده است؛ به این ترتیب به کاهش وزن مورد نظر کمک خواهد کرد.

کنترل هورمون گرسنگی:

هورمون گرلین (Ghrelin=گرسنگی) عمدتا مسئول ایجاد احساس گرسنگی است و هورمون لپتین مسئول مهار اشتها و ایجاد احساس سیری در فرد است. طب‌سوزنی کمک می‌کند که سطوح این هورمون‌ها تغییر یابد و بنابراین باعث القای احساس سیری و کاهش غیر ضروری گرسنگی و در نهایت کمک به کاهش وزن مورد نظر می‌کند.

اصلاح خروجی هیپوفیز:

ترشحات غده هیپوفیز بر میزان متابولیسم اثر می‌گذارد و کمک به تحریک غده تیروئید می‌کند. فرآیند طب‌سوزنی به هیپوتالاموس انرژیِ دوباره می‌دهد و غدد هیپوفیز را تحریک می‌کند که به نوبه خود  به فعال کردن غده تیروئید کم کار و سرعت بخشیدن به متابولیسم بدن کمک می کند. این عمل به طور اتوماتیک باعث می‌شود بدن از چربی غیر فعال و ذخیره شده استفاده کند و این در نهایت به کاهش وزن بدن شما کمک خواهد کرد.

نکات زیر توضیح می‌دهد که چگونه طب‌سوزنی باعث کاهش وزن می‌شود.

اول از همه نقاط مورد فشار انتخاب شده بستگی بالایی به فرد مورد نظر دارد. این سوزن‌ها در این نقاط وارد شده و حدود 30 تا 45 دقیقه در هر جلسه از درمان نگه داشته می‌شود. این فرایند بر روی تغییر سبک زندگی برای کاهش وزن متمرکز است. این فرایند کمک به کنترل واکنش‌های متابولیکی می‌کند که وزن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تحریک نقطه با طب‌سوزنی کمک به کاهش میل به غذا، سرعت بخشیدن به متابولیسم و بهبود گردش همه چیز می‌شود.
درمان یک یا دوبار در هفته برنامه‌ریزی می‌شود و این عمل حدود 9 تا 12 هفته ادامه می‌یابد تا به کاهش وزن مورد نظر برسد. درمان طب سوزنی شامل ترکیبی از طب‌سوزنی بدن و گوش، تمرینات تنفسی، مکمل‌های گیاهی، ماساژ شکم و توصیه‌های غذایی و شیوه زندگی است. همچنین این روش سطوح کلسترول را کاهش می‌دهد و نقاط انتخاب شده به بهبود گردش خون، آرام کردن سیستم عصبی کمک خواهد کرد. بنابراین برای طب سوزنی لاغری باید به طور منظم با شرکت در جلسات به کاهش وزن مورد نظر برسید.

نظرات