اغلب در طب‌ سوزنی برای کاهش وزن  پرسیده می‌شود که آیا این از نظر علمی معتبر است که میلیون‌ها نفر از اثرات طب‌سوزنی برای کاهش وزن بهره‌مند می‌شوند؟ با این حال، در چاپ نشریه چاقی ماه می 2012، محققان اعلام کردند که کاهش وزن می‌تواند بدون عوارض جانبی داروهای ضد چاقی، با استفاده

کاهش وزن با طب سوزنی

از طب سنتی چینی انجام شود. طب‌سوزنی و طب گیاهی چینی دو جزء اصلی طب سنتی چینی می‌باشند. نتایج اولیه تحقیقات؛ تغییر در وزن بدن، تغییر در شاخص توده بدن (BMI)، تغییر در دور کمر و دور باسن و تغییر در درصد چربی بدن در نتایج این تحقیقات آمده است. همچنین نشان داد که آزمایشات طب‌سوزنی منافع بیشتری از تغییرات شیوه زندگی و اثر دارویی دارد. اغلب افرادی که به کلینیک طب‌سوزنی مراجعه می‌کنند سؤال می‌کنند که  طب‌سوزنی لاغری چه مزایایی را پس از گذشت مدت طولانی دارد. محققان در حال حاضر تأیید می‌کنند که برگشت اضافه وزن در گروه شاهد (کنترل)  نسبت به گروه‌های درمان با طب‌سوزنی و طب دارویی چینی شایع‌تر است.  


طب سنتی چینی (TCM) یک سیستم درمانی است که هدف آن بازگرداندن سلامتی به بدن و درمان هر گونه عدم تعادلی است که ممکن است باعث مشکلات وزن در مرحله اول شود. به همین دلیل تعجب‌آور نیست که تحقیقات نشان داده که کاهش وزن ناشی از طب‌سوزنی سودمند برای مدت طولانی‌تر است.


هر گونه عوارض جانبی از طب‌سوزنی و طب گیاهی چینی در مقایسه با داروهای مدرن  ناچیز است. طب‌سوزنی و طب دارویی چینی برای بیش از 2000 سال برای کاهش وزن استفاده شده اند. نویسندگان این پژوهش نتیجه‌گیری کردند که « استفاده ترکیبی از اصول غربی، تحقیقات علمی و رویکرد جامع طب چینی ممکن است یک بعد جدید حیاتی در پیشگیری از بیماری‌های مزمن مانند چاقی و دیابت فراهم کنند».

نظرات