جراحی چاقی برای کسانی که به دنبال مؤثرترین و کوتاه ترین روش درمان چاقی هستند مناسب می باشد که به واسطه آندوسکوپی و لاپاروسکوپی صورت می گیرد.

 لاپاروسکوپی
 تناسب اندام و داشتن اندامی زیبا آرزوی همه انسان هاست. تناسب اندام علاوه بر زیبایی ظاهری، موجب حفظ سلامت بدن و مقابله با امراضی چون قند خون، بیماری های قلبی، انواع سرطان و ... می گردد. بسیاری از افرادی که از بیماری اضافه وزن رنج می‎برند، به دنبال روش‎ها‎ی مؤثر و کوتاه مدت برای درمان آن و رسیدن به وزن ایده آل هستند. جراحی چاقی یکی از این روش‎هاست که به افراد چاق توصیه می شود.
 در جراحی چاقی از تکنیک‎های لاپاروسکوپی استفاده می شود. در این روش افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از 30  دارند با انجام روش‎ها‎ی آندوسکوپی و لاپاروسکوپی،  اندیکاسیون صورت می گیرد. از جمله مزایای لاپاراسکوپی کوچک بودن جای زخم جراحی چاقی است، به عنوان مثال اگر عمل جراحی به روش باز صورت گیرد، باید برشی حداقل به اندازه ۱۵سانتی‌متر ایجاد شود، اما در این روش با چند سوراخ نیم  تا حداکثر یک و نیم سانتیمتری می‌توان جراحی را انجام داد. با توجه به این که در روش لاپاراسکوپی جای زخم جراحی کوچک‌تر از زخم‎های ناشی از جراحی باز است، عوارض و مشکلات پس از عمل نیز کمتر می‌باشد.
احتمال عفونت در جراحی چاقی نسبت به روش لاپاروسکوپی بسیار کمتر می باشد. همچنین در روش جراحی چاقی با لاپاروسکوپی، بسیاری از زوایا و فضاهایی که در حین جراحی باز به خوبی قابل رؤیت و دستکاری نیستند، به خوبی قابل مشاهده شده و  در دسترس جراح قرار میگیرند. همچنین در لاپاروسکوپی، کاهش ایمنی عمومی بافت‎ها‎ که در جراحی‎ها‎ی باز اتفاق می افتد، کمتر می باشد که این امر موجب تسریع روند بهبودی می‎گردد.
لاپاروسکوپی روش های متعددی دارد که عبارتند از:
-    حلقه‎گذاری قابل تنظیم در معده
-    تا کردن معده
-    برداشتن قسمت ذخیره‌ای معده
-    بازسازی معده با حلقه گذاری عمودی
-    گاسترکتومی آستینی
-    جراحی انحرافی بیلیو پانکراتیک

نظرات