انواع مختلف جراحی چاقی
جراحی چاقی اشاره به هر نوع روش پزشکی دارد که برای کاهش وزن فرد توسط تغییر فیزیکی ساختار سیستم گوارشی به خصوص روده کوچک و معده استفاده می‌شود. اگرچه راهنماهای دقیق ممکن است بسته به کشور و حرفه پزشکی خاص متفاوت باشد، اما بطور کلی یک شخص زمانی چاق در نظر گرفته می‌شود که دارای درصد بالایی از چربی بدن باشد. چاق بودن می‌تواند پیامدهای جدی سلامتی از جمله دیابت و بیماری قلبی را در پی داشته باشد. افراد چاقی که در از دست دادن مقدار قابل توجهی از وزن خود ناموفق بوده‌اند ممکن است برای عمل جراحی چاقی مطلوب باشند تا بتوانند وزنشان را کم کنند . 
 

جراحی چاقی، عمل چاقی

بای‌پس معده یکی از رایج‌ترین جراحی‌های چاقی انجام شده


یکی از گسترده‌ترین انواع جراحی چاقی انجام شده، بای‌پس معده (gastric bypass) یا میان‌بر زدن معده (stomach stapling) میباشد. این عمل جراحی توسط جراح انجام می‌شود که اندازه معده را با استفاده از استاپل کاهش می‌دهد. معده دوخته می‌شود تا جاییکه تنها یک ورودی کوچک نزدیک مرکز روده کوچک باقی بماند. از آنجا که مقدار فضای در دسترس معده بسیار کوچکتر شده، پس باعث می‌شود فرد با مقادیر کمتری از غذا احساس رضایت کند. اگرچه بای‌پس معده باعث آسان‌تر شدن کاهش وزن می‌شود؛ اما می‌تواند دارای اثرات جانبی شامل تهوع، استفراغ و حتی سوءتغذیه در برخی موارد؛ به دلیل جذب نشدن مواد مغذی کافی از غذا شود.
جراحی رایج دیگر چاقی باندینگ معده (حلقه‌گذاری معده) است. این نوع جراحی شبیه بای‌پس معده است با این تفاوت که جراح اندازه معده را از طریق نوار یا باند انعطاف‌پذیر کاهش می‌دهد. نوار در نزدیکی معده درست در زیر مری؛ بخشی از سیستم گوارشی بین گلو و معده قرار داده می‌شود. باندینگ معده دائمی نیست و باند می‌تواند برای افزایش و یا کاهش حجم معده تنظیم شود. این عمل دارای اثرات جانبی مشابهی مانند بای‌پس معده از جمله تهوع و استفراغ می‌باشد اما گمان نمی‌شود که در جذب مواد مغذی بدن مشکلی ایجادکند.
بای‌پس بیلوپانکراتیک نوعی از عمل جراحی چاقی است که مانند بای‌پس معده و باندینگ معده (حلقه‌گذاری معده) انجام نمی‌شود به این دلیل که تهاجمی‌تر و دائمی‌تر است. در این نوع جراحی معمولا جراح بخشی از معده را برای کاهش اندازه برمی‌دارد. بخش باقیمانده معده به بخش زیری روده کوچک به جای بالای آن متصل می‌شود به این منظور که مقدار غذایی که معده می‌تواند نگه دارد کاهش یابد. بای‌پس بیلوپانکراتیک خطر بالای کمبودهای تغذیه‌ای به دلیل کاهش طول سیستم گوارشی را دارا می‌باشد.