جراحی چاقی  به هر نوع روش پزشکی اشاره دارد که باعث می شود تا فرد به جای از دست دادن وزن خود به طور فیزیکی، ساختار دستگاه گوارش، به‌خصوص روده کوچک و معده را تغییر دهد. اگرچه دستورالعمل دقیق ممکن است بسته به کشور و تخصص پزشکان  متفاوت باشد، شخصی به طور کلی چاق در نظر گرفته می‌شود که دارای درصد بالایی چربی باشد. چاق بودن می‌تواند عواقب جدی سلامتی از جمله دیابت و بیماری‌های قلبی را در پی داشته باشد. افراد چاق معمولا ناموفق در از دست دادن مقدار قابل توجهی از وزن خود هستند بنابراین در صورت واجد شرایط بودن تحت جراحی چاقی توسط پزشک برای کاهش وزن قرار می‌گیرند.

جراحی چاقی،روشی برای لاغری

 یکی از گسترده‌ترین انواع جراحی چاقی، با‌ی‌پس معده شناخته می‌شود. این عمل توسط جراح انجام شده که اندازه معده را با استفاده از دوختن کاهش می‌دهند. بنابراین از آنجا که مقدار فضای در دسترس معده به شدت کوچکتر شده باعث می‌شود شخص سریعتر سیر شود. اگر چه بای‌پس معده ممکن است باعث کاهش وزن شود اما می‌تواند عوارض جانبی شامل تهوع، استفراغ و حتی سوء‌تغذیه  در برخی موارد در صورت جذب نشدن مواد مغذی را داشته باشد. روش‌های دیگر جراحی چاقی؛ گاستروپلاستی، گاستریک بای‌پس و گاستریک باندینگ می‌باشد. جراحی‌های کاهش وزن مشکلات متعدد و بسیار جدی را دارند که معمولا به کاهش دریافت مواد مغذی و یا خود عمل جراحی مربوط می شود؛ این عوارض، التهاب بافت ریه (پنومونی)، لخته‌های خونی، عفونت، سنگ کیسه صفرا، فتق، تهوع، استفراغ و کمبود مواد مغذی در بدن را شامل می شود.
به موازات روش‌های تهاجمی ذکر شده، روش‌های غیر تهاجمی برای لاغری مانند استفاده از کرایولیپولیز و کویتیشن وجود دارند که با مکانیسم‌هایی منجر به تخریب بافت چربی و آزاد شدن آنها به سمت سیستم لنفاوی و سپس کبد منجر می‌شود. در روش‌های غیر تهاجمی به این دلیل که هیچگونه چربی از بدن خارج نمی‌شود، باعث کاهش سایز و لاغری موضعی در نواحی مانند شکم و پهلوها، ران‌ها و غیره می‌شود و تأثیر کمتری نسبت به جراحی‌های چاقی دارد.
به طور کلی روش‌های تهاجمی لاغری در افرادی که دارای شاخص توده بدنی در محدوده طبیعی هستند مفید بوده و برای افراد بسیار چاق یا آنهایی که نمی‌توانند ورزش کنند گزینه مناسبی نمی‌باشد.

 

نظرات
  • mahnaz 1395/02/25
    سلام دوستان گلم خیلی خیلی مطالبتون عالی و فوق العادست من از قرص زنوور برای لاغری استفاده میکنم که جواب گرفتم و در 1 ماه 2 کیلو وزن کم کردم و در ضمن اذیتم نشدم خواستم شما عزیزان هم بدانید .