همانطور که تعداد افراد چاق و دارای وزن در حال افزایش است، بنابراین تعداد افراد مراجعه کننده به کلینیک‌های لاغری هم رو به رشد است. کلینیک‌ها ، کاهش وزن و کاهش چربی را با استفاده از دستگاه‌های لاغری انجام می‌دهند. دستگاه‌های لاغری موضعی در نقاط خاصی از بدن به منظور کاهش چربی استفاده می‌شوند. دستگاه‌هایی که امروزه در کلینیک‌های لاغری به کار می‌روند شامل رادیوفرکانسی، کرایولیپولیز، کویتیشن و سایر دستگاه‌ها است که هر کدام دارای مکانیسم اثر خاصی می باشند.

 

لاغری موضعی با کمک دستگاههای لاغری


دستگاهی که از امواج رادیویی برای درمان سلولیت، چاقی و زیبایی استفاده می‌کند رادیوفرکانسی یا RF نامیده می‌شود که باعث جمع کردن بافت سلولیت از طریق اعمال گرما بدون ایجاد آسیب و رسیدن به نتیجه دلخواه میشود. دستگاه RF از طریق ارتعاش مولکول‌های سلولیت و چرخش مولکول‌های دوقطبی ، موجب می‌شود دما در بافت سلولیت افزایش یافته و بافت آن از درون گرم می‌شود. بافت موضعی به دلیل میکروماساژِ ارتعاشات و افزایش دما شل و نرم می‌شود، رسوبات سمی از دیواره عروق لنفی و خونی جدا می‌شود و سوخت و ساز بافتی افزایش می‌یابد. یک واکنش التهابی در برابر گرما شروع شده و منجر به بازسازی کلاژن در موضع می‌شود. سلول‌های چربی گرم می‌شود و اسیدهای چرب را در پیرامون فضای بین سلولی رها کرده و بنابراین وارد چرخه سوخت و ساز بدن می‌شود. همراه‌سازی درمان با LPG الزامی است تا با تخلیه‌های بهینه رسوبات و چربی‌های آزاد شده از موضع درمان و برقراری مجدد جریان خون و لنف در بافت نتایج درمانی مورد نظر تحقق پیدا کند. دستگاه رادیوفرکانسی علاوه بر درمان سلولیت از طریق تحریک کلاژن و ایجاد انقباض در بافت همبند، موجب رفع علائم پیری پوست و افزایش قابلیت ارتجاعی پوست می‌شود. بنابراین کاربردی بسیار مؤثر در لیفتینگ و جوانسازی پوست در نواحی مختلف بدن از جمله صورت، گردن، بازو، ران و شکم دارد.
کرایولیپولیز حذف یا لیز کردن چربی از طریق انجماد است. اساسا چربی بیشتر در معرض سرما نسبت به بافت‌های اطراف قرار می‌گیرد بنابراین از طریق لیپولیز سلول‌های چربی القا به از بین رفتن بدون تأثیر بر بافت‌های نزدیک می‌شود. برخی از دستگاه‌های رایجی که برای این تکنولوژی استفاده می‌شود به نام CoolSculpting یا CoolTech شناخته شده است.


کویتیشن روش دیگر لاغری و نیز از بین بردن چربی اضافه بدون نیاز به عمل جراحی، بیهوشی و بستری شدن برای ایجاد تناسب اندام و کشیدن پوست می‌باشند.

نظرات